Vinum Nobile Alibernet, 2015 recenzia od Eros Eros

autor zuzana smahelova
publikované 12/20/21
kategória
zdroj https://www.facebook.com/profile.php?id=100013984543250

Pod menom Eros Eros sa skrýva nadšenec slovenských aj českých vín Erik.
Aké sú jeho dojmy z Alibernetu, ročník 2015 rady Vinum Nobile?

Krásny víkend vám všetkým želám, dnes pokračujeme červenými mokmi z chaty na Baračke a uvidíme, čo sa skrývalo za náPadnou fľašou od pomerne mladého vinárstva, ktoré sa nachádza prakticky v strede štvoruholníka, ktorého vrcholmi sú mestá Trnava, Nitra, Topoľčany a Piešťany (patrioti z Fraštáku si môžu Trnavu vymeniť za Hlohovec 😅


1.p.: Alibernet 2015, AOV neskorý zber, červené, suché, CHVOP, Vinum Nobile Winery, Malokarpatská vinohradnícka oblasť, hlohovecký rajón, obec Hlohovec, hon Ruženná hora, juhozápadná expozícia, ílovitá pôda, ručný zber


2.p.: Víno je vyrobené z rovnomennej odrody (cukornatosť muštu 22°NM), ktorú zaraďujeme do skupiny farbiarok, t.j. odrôd, ktoré obsahujú antokyaninové farbivá nielen v šupke ale aj v dužine. Vznikla v roku 1950 v Ukrajinskom vedeckom ústave vinohradníckom a vinárskom v Odese, krížením odrôd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon. Zaregistrovaná bola v roku 1975. Synonymá: Ukrajina: Odesskij čornyj.


3.p.: Vinárstvu sa nebudem venovať zbytočne podrobne, pretože si o ňom môžete pozrieť parádny podcast od Peter Petko Opet https://www.youtube.com/watch?v=FmTxxr1rtz4&t=1279s. Len veľmi stručne predznamenám, že vinárstvo vzniklo v roku 2012 v Malých Ripňanoch. Obhospodarujú plochu 80 hektárov viníc v hurbanovskom, hlohoveckom a vrbovskom rajóne. Zaujímavosťou pre novomešťanov je určite to, že Pálavu či Rulandské biele odoberajú z vinárskej obce – Kalnica. 😲
Komu sa chce čítať a vzdelávať sa, odporúčam aj tento článok 😉https://www1.pluska.sk/…/slovenske-vina-svetovej…


4.p.: Vínko na ochutnávku priamo z vinárstva priniesol môj synovec Denis Mikuláš, je v zelenej burgundskej fľaši limitovanej série s vlastným číslom, uzavretá celokorkom s plastovou záklopkou. Hrozno bolo ručne zberané, šetrne odstrapené a bobule neboli pomleté. Fermentácia prebiehala 14-18 dní za pravidelného ponárania matolín. Po lisovaní a jabĺčno mliečnej fermentácii víno zrelo najprv v nereze a potom 1-2 roky v dubových sudoch. Analytické hodnoty som vypátral nasledovné: zvyškový cukor 3,70g /l, celkové kyseliny 5,17g /l v prep. na k.vínnu, alkohol 12,71%, dátum fľašovania máj 2017, cena 9 €.

Z množstva medailí, ktoré vínko dostalo spomeniem hlavne zlato z Viedne 2017, Modry 2017 a Nemčiňan 2017.


6.p.: O senzorických vlastnostiach vína fľaša mlčí, ale vy budete mať hneď dva zdroje na virtuálne posúdenie a ochutnanie.
Prvým zdrojom som ja a odo mňa sa dozviete, že farba je tmavo rubínová, vôňa ríbezľovo papriková, jemne plastová, po chvíli ostružinová a cvikľová, nádych černicového džemu. Chuť je casisovo morušová, s tónmi údenej papriky a maku so zvieravým horkastým chvostíkom. Vínko má pekné kyselinky, ovocný prejav a je podľa mňa v najlepšej kondíci, avšak zďaleka nie na zostupe. Odborníci z portálu Vínko.sk mu predikujú 3-7 rokov fľašovej zrelosti.
A teraz k druhému zdroju, ktorým je podkast zo slepej ochutnávky https://youtu.be/OMygb_3ea6Y?t=2018


7.p.: S vínkom sme zahryzli bryndzovú a mäsovú pomazánku odo mňa a vajíčkovú od sestry Ines M. 😋

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace produkty

všetky vína

Rizling vlašský

,
personalizované - 2022

Vôňa jemne mošusová so stopami vinohradníckej broskyne, ktorá prechádza aj do chuti s vyváženou šťavnatou kyselinkou.

3,60

Tramín červený

Neskorý zber, polosuché
personalizované - 2022

Vôňa je nádherná kvetovo expresívna po ružových lupeňoch a čiernom korení ktoré úplne korešponduje s chuťou

3,60

Novinka
palava

Pálava

Polosladké, polosladké
Vinum Nobile - 2022

Víno číre s iskrou. Farba žltá so zeleným nádychom . Vôňa výrazne muškátová s dotykom bazy . Chuť plná harmonická s pocitom púpavového medu .

9,90

Novinka
palava

Pálava

Neskorý zber, polosuché
Vinum Nobile - 2022

Vínko číre s iskrou, farba zelenkavo žltkastá. Vôňa muškátovo bazová. Plná vyvážená chuť citrusových plodov.

9,90

Prihláste sa na odber noviniek